Kirké

by - 18.7.19

Kirké
Madeline Millerová

Pôvodný názov: Circe
Žáner: Starogrécka mytológia
Vydavateľstvo: TatranKirké už od začiatku bola výnimočnou osobnosťou. Bohyňa, ktorá nenechala nič na náhodu. Jej otcom je boh Slnka a matka, ktorá ju veľmi nemala v láske. Kirké má hlas smrteľníčky a nevyzerá najkrajšie. Svoju nesmrteľnosť trávi častokrát sama, nemá veľa priateľov. Keď sa však však udejú isté veci, Kirké je odsúdená na večné vyhnanstvo a samotu na ostrove Aiaia.

Mnoho nocí s ňou trávil boh Hermes a prinášal jej novinky zo sveta. Niekedy sa ukázali aj stroskotanci hľadajúci prístrešok a jedlo. Kirké ich s radosťou prijala, no nevedela do čoho ide. Poučila sa zo svojich chýb a už sa im vedela vyvarovať.

Raz sa jej podarí odísť z ostrova, no aj to len kvôli naliehaniu jej sestry, ktorá potrebuje jej pomoc. Tam stretáva Daidalosa, ktorý jej prirastie k srdcu.

Po niekoľkých storočiach nechcene zavítal u nej na ostrove slávny Odyseus. Spoznáva Kirké a trvá mu, kým opraví svoju loď a vydá sa na cestu. Spolu zažívajú veľa skvelých dní. 

Odyseus odchádza, ale nie tak úplne. Zanecháva po sebe niečo. Kirké ostáva znova sama, až kým nepríde na to, že jej niečo nechal.Jej doterajšie dlhé storočia sa menia na niečo krajšie a konečne má dôvod žiť.

Možno to však nie je také ľahké a predsa sú tu isté prekážky.Kirké je kniha, ktorá ma zaujala práve tým, že to je grécka mytológia. 
Učila som sa o nej v škole ale neostalo mi to tak v pamäti, ako keď som si prečítala tento príbeh. Hneď som si vedela aspoň ako tak predstaviť bohov a ich správanie a konanie a nezabudnem tak jednoducho na toto ako samé memorovanie v škole.

Tento príbeh bol veľmi silný, plný emócii, klamstiev, zrád, lásky, smútku a nečakaných udalostí. 
Niektorí vykresľovali Kirké ako obludu, hroznú čarodejnicu, ale ona sa len chránila pred zlom a nesprávnymi ľuďmi.

Páčilo sa mi ako tam boli opísaní bohovia ale takisto aj slávni smrteľníci. Veľmi príjemné čítanie, dozvieme sa kopu možno faktov, možno trošíčka prikrášlených informácii, ale určite nás to veľmi historicky obohatí.

Nebola by som povedala niekedy dávnejšie, že aj takýto žáner sa mi bude páčiť, alebo dokonca, že toto budem čítať. A bum. Niekedy práve niečo takéto dokáže prekvapiť :).


Ďakujem krásne vydavateľstvu Tatran, za vydávanie takýchto skvelých kníh ♥. 
Tiež som vďačná, že som si túto knihu mohla prečítať a zrecenzovať. 

Vy si ju kľudne, jednoducho a za pekný peniaz môžete objednať:

 Kirké


Všetci, čo milujete mytológiu a hlavne túto grécku, tak toto je rozhodne must read pre vás! 
Budete to určite milovať. 
Skvelo napísané, rýchlo prečítané, parádne.
Príjemné letné čítanie. 

Knihu hodnotím plným počtom. Nič menej si nezaslúži.

- krásne letné dni želám, Miška
You May Also Like

1 komentárov

  1. Grécku mytológiu som si obľúbila vďaka Percymu (:D) a už by hádam bolo načase sa k nej vrátiť. Vďaka za povzbudenie k čítaniu, hádam sa k tej Kirké raz konečne dostanem (knihu i nadšené ohlasy sledujem už dlhšie :D).

    OdpovedaťOdstrániť

Kontaktný formulár

Meno

E-mail *

Správa *