Kráska a zviera

by - 15.4.17

Kolektív autorov - Kráska a zviera

Žáner: Romantický
Vydavateľstvo: Egmont
Rok vydania: 2017
Originálny názov: Beauty and the Beast
Čítané v: slovenčina


Anotácia:

Belle je vzdelané chudobné dievča žijúce so svojím otcom v malom malebnom mestečku vo Francúzsku. Žijú si spolu šťastne až na to, že ju susedia odcudzujú kvôli tomu, že robí iné veci ako ostatní. Číta. Belle zbožňuje knihy a rada sa ocitá v rôznych dobrodružstvách.
"Kde bolo, tam bolo..."

Ešte je tu Gaston. Bývalý vojak, ktorý silou mocou chce Belle za ženu. Nechápe, že Belle oňho nestojí. Jediné čo má v hlave, je bitka, Belle a jeho krása.

"Love doesn't need to be perfect, it just needs to be true."

Keď sa jedného dňa Bellin otec vyberie na trh predávať jeho ručne robené hracie šperkovnice, cestou domov ho prepadnú vlci. Maurice hľadá útočisko v zabudnutom zimnom hrade. Najprv si myslí, že tam nikto nebýva ale zrazu sa začnú diať divné veci, preto radšej ujde. Nemôže však zabnúť na sľub, ktorý dal svojej dcére. Priniesť jej ružu. 

A tu sa celý magický príbeh začína...

Zlá Beštia uväzní Maurica v jeho hrade. Keď sa Belle vydá svôjho otca hľadať, objaví začarovaný hrad. Svojho otca nájde zamknutého vo veži hradu. Obetuje sa a vymení otcov život za svoj.Spoznáva tajomné kúty hradu. Nájde si skutočných kamarátov. Teda, takých ako sú: Svietnik, Hodiny, Šálka s maličkou šáločkou, Puf-Puf a Skriňu. Ale nie všetko je krásne. Ešte stále je tu jedna Beštia/Zviera. 
Belle chce utiecť, vrátiť sa k svojmu otcovi. Zviera ju však nechce pustiť, pretože práve ona ich môže oslobodiť od kliatby zoslanej na celý hrad.
Keď sa jej Zviera začne viac venovať, tráviť s ňou viac času, začnú sa zbližovať. Zviera ju zoberie kúzelnou knihou do Paríža, kde sa Belle dozvedá pravdu o svojej matke. Spolu čítajú knihy, smejú sa, upratujú.


Belle z neho robí iného človeka ehm, lepšiu zver. Avšak, čas im plynie a lupene ruže opadávajú. Keď sa jeden večer rozhodnú ísť na tancovačku do veľkej siene, Zviera púšťa Belle za svojím otcom, pretože to je jeho obeta. A celá nádej záchrany padá.

"It will turn out all right in the end. You will see."

Mešťania, na čele s Gastonom, sa rozhodli zabiť Zviera. Už-už sa im to podarí, keď sa objaví Belle a snaží sa pomôcť ako sa len dá. Zviera, ktoré trpelo z odmietnutia a neopätovanej lásky pri pohľade na Belle ožilo. Gaston, ktorý sa stále snažil zabiť Zviera, doplatil na svoju hlúposť,

Medzitým odpadol posledný lupienok. Všetci hradní obyvatelia aj so Zvieraťom zomierajú.

Belle so slzami v očiach priznáva lásku k Zvieraťu. Túto spoveď si vypočuje stará čarodejnica Agáta, ktorá oživí Zviera. Všetci sú tak ľudmi ako kedysi. Zo Zvieraťa je tak obetavý, milujúci človek, ktorý nehľadí už len na vonkajšiu krásu ale na tú vnútornú.
Ani len v tej najkrajšej knihe Belle nečítala o toľkej mágii a kráse ako je tá, ukrytá v našom srdci.

Krásny originálny príbeh. Žiaden re-telling, preto táto kópia by vám nemala chýbať vo vašej poličke. A dokonca táto knižka bola napísana na základe filmu. 

Chcela by som sa poďakovať kníhkupectvu Panta Rhei, za umožnenie prečítania si tohto príbehu. Knižku si môžete hneď a jednoducho kúpiť TU.


Hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

You May Also Like

53 komentárov

 1. traktor pro khokharpc Thanks for this post, I really found this very helpful. And blog about best time to post on cuber law is very useful.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. vuescan pro farooqpc Thanks for sharing such great information, I highly appreciate your hard-working skills which are quite beneficial for me.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Thanks for the post. Very interesting post. This is my first-time visit here. I found so many interesting stuff in your blog. Keep posting.. soni-typing-tutor-crack

  OdpovedaťOdstrániť
 4. I really enjoy reading your post about this Posting. This sort of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys, thanks for sharing google-earth-pro-crack

  OdpovedaťOdstrániť

 5. roboform-crack Never need to remember or reset your password; 25 is a password manager that remembers your password. It can register by filling out a form and checking them from a single profile, and providing secure online use of your password whenever.
  new crack

  OdpovedaťOdstrániť
 6. https://mycourtofdreams.blogspot.com/2017/04/kraska-zviera.html?showComment=1536801985579#c3294255920529994684

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Here's the softwares that you can use free. You guys just visit our site and get all the latest and older softwares Araxis Merge Crack Kindly click on here and visit our website and read more.
  Araxis Merge Crack
  CloudMounter Crack
  Genymotion Crack Desktop
  IDM Crack Free Download
  Ludo Star Mod Apk

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Steinberg Nuendo Crack Such a nice and helpful piece of information. I’m so happy that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing. Visit My site

  OdpovedaťOdstrániť
 9. With your presentation, you make it appear so simple, but I find this subject to be one that I believe I will never understand.
  It appears to be far too sophisticated and vast for me.
  I'm looking forward to reading your future post,
  I'll make an effort to grasp it!
  iobit smart defrag pro crack
  smart shooter crack
  appcinema 4d crack
  4k video downloader crack

  OdpovedaťOdstrániť
 10. You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read something like this before. So great to find someone with genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

  CBSE Schools In Mahendragarh
  CBSE Schools In Palwal
  CBSE Schools In Panchkula
  CBSE Schools In Panipat
  CBSE Schools In Rewari
  CBSE Schools In Rohtak
  CBSE Schools In Sirsa
  CBSE Schools In Sonipat
  CBSE Schools In Gurdaspur
  CBSE Schools In Amritsar

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Great post, but I wanted to know if you can write
  something else on this topic? I would really appreciate it if you can explain this.
  A bit more. Appreciation
  spitfire audio labs crack
  speedify crack
  animated screensaver maker crack
  camtasia studio creen recorder video editor crack

  OdpovedaťOdstrániť
 12. if you'd want to hire a blogger, I'd be happy to do so.
  I'm sure this will be a big help to you, and I look forward to it.
  I'd be happy to help if you ever need someone to shoulder some of your responsibilities.
  My blog will link back to yours in return for writing material for yours.
  If you'd like to get in touch, please do so by email. I appreciate your kind words!
  any pdf to dwg converter crack
  windows 8 crack
  active password changer iso crack

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Nero Burning Rom 2022 Crack The clients get 100% unique Microsoft permit that can be actuated straightforwardly on the authority Microsoft site. Besides, it offers a lifetime permit which demonstrates that it doesn't offer a membership administration and doesn't expect one to recharge it time for an expense.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Thank you very much for your wonderful post! I really enjoyed reading that; you're a brilliant writer.
  I'll bookmark your site and return at a later time.
  I'd like to encourage you to keep up the fantastic effort, and I wish you a happy day!
  teamviewer crack
  silkypix developer studio pro crack
  burp suite professional crack
  adobe photoshop cc crack

  OdpovedaťOdstrániť

 15. Wow, this is a great blog design! How long are they allowed to stay in their current state?
  Have you ever created your own blog? You made the blog simple.
  Everything about your site is great, not to mention the content.I use this software and no errors or errors were discovered, so I think this is the best choice.
  Multilingual skills and collaboration have been very helpful to me.Excellent article. I really like it and I'm very impressed with your work in this article. Keep it up and keep sharing this kind of useful and useful information with us. Thank you for sharing with us.
  emsisoft emergency kit crack
  acronis true image crack
  psi crack
  bulk image downloader crack

  OdpovedaťOdstrániť
 16. I like this article. I was searching over search engines and found your blog and it really helps thank you very much
  atlantis word processor crack Processor Crack Free Download is a powerful and efficient text editor that contains all the features of MS Word, in fact, some of the advanced features are also included. atlantis word processor crack editors are great for students and writers. atlantis word processor crack has all the editing and formatting tools you need to write effective documents. atlantis word processor crack

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Best software for all type of users designers , engineers. must read https://cracksir.com/solidworks-crack/

  OdpovedaťOdstrániť
 18. craft edge sure cuts a lot pro crack is a very attractive application that helps people to reduce the size of anything by electronic machine things into the desired shape. In this program you are TrueType and OpenType pictures are required craft edge sure cuts a lot pro crack without these pictures is application cannot work properly. Application is used for window and it has the ability to recover mat and its interface is very attractive that consists of a lot of tools that help in the cutting of things into the desired shape. craft edge sure cuts a lot pro crack You can drag the corner of the things from one to another place in this way a lot of shapes can be formed and this technique is used by this application and it comes on the machine to work effectively. It is a common application form constructed different types of shapes for example when we use the craft edge sure cuts a lot pro crack
  in which this option is present with the help of this option we can manage the different shapes into other shapes. craft edge sure cuts a lot pro crack

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Thanks for sharing this with us. I just loved your way of presentation. I enjoyed reading this .Thanks for sharing and keep writing.
  Football Manager 2020 Crack
  freenetflix downloader crack

  OdpovedaťOdstrániť
 20. I am very happy to find this blog. Thanks for sharing it. It's an amazing blog for information.
  winrar-universal-crack
  idm-crack
  boris-fx-crack
  enscape-3d-crack
  window-11-crack

  OdpovedaťOdstrániť


 21. I Like Your blog very much. This is very beneficial for us. Thank You for sharing with us and also I will be glad if you visit our website.
  foxit-phantompdf

  OdpovedaťOdstrániť
 22. This is one of the finest post i have ever seen. The information is genuine and relatable . We are really grateful for your blog post.

  NHL 20 Crack
  Assassin's Creed Odyssey Crack
  source insight crack
  Ashen crack

  OdpovedaťOdstrániť
 23. I am very impressed with your post because this post is very beneficial for me and provide a new knowledge to me. this blog has detailed information, its much more to learn from your blog post.I would like to thank you for the effort you put into writing this page.
  I also hope that you will be able to check the same high-quality content later.Good work with the hard work you have done I appreciate your work thanks for sharing it. It Is very Wounder Full Post.This article is very helpful, I wondered about this amazing article.. This is very informative.
  “you are doing a great job, and give us up to dated information”.
  wincam-1-9-crack-license-key-free-download-2022/
  panoramastudio-pro-3-5-8-331-crack-serial-key-free-download-2022/
  aiseesoft-screen-recorder-2-2-66-crack-license-key-free-download-2022/
  schoolhouse-test-pro-edition-5-3-124-3-crack-license-key-free-download-2022/
  file-magic-gold-edition-1-9-8-19-crack-license-key-free-download-2022/

  OdpovedaťOdstrániť
 24. Hello, my name is Mari. Very good content. I appreciate the data you provide. The overall appearance of your website, let alone what it accomplishes, is truly remarkable.
  https://softhound.net/launchbox-premium/

  OdpovedaťOdstrániť
 25. Lots of good information and ideas, which I need. Thank you for giving me so much help with this.
  https://windowsactivators.org/internet-download-manager-crack/

  OdpovedaťOdstrániť
 26. I am very thankful for the effort put on by you, to help us, Thank you so much for the post it is very helpful, keep posting such type of Article.
  ViewCompanion Premium Crack
  IDM Trial Reset Crack

  OdpovedaťOdstrániť
 27. Good work done by your self .. i really appreciate your work and effort on this content. i hope that you will continue this effort.
  PHOTOPIA DIRECTOR CRACK

  OdpovedaťOdstrániť
 28. The hard work you have done is great, and thanks for sharing it with me.
  Just Shapes & Beats

  OdpovedaťOdstrániť
 29. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information.
  I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Great blog and a wonderful design.
  HWiNFO Crack 7.10

  OdpovedaťOdstrániť
 30. Good work done by your self .. i really appreciate your work and effort on this content. i hope that you will continue this effort.
  2022PHOTOPIA DIRECTOR CRACK

  OdpovedaťOdstrániť

Kontaktný formulár

Meno

E-mail *

Správa *